Banka kredisi çeşitleri nelerdir?

Banka kredileri günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Peki Banka kredisi çeşitleri nelerdir? Banka kredileri konut kredileri, araç kredileri (taşıt kredileri) ve ihtiyaç kredileri (bireysel finansman kredileri) olmak üzere 3 ana gruba ayrılmaktadır.

15 Ağustos 2012
Banka kredisi çeşitleri nelerdir?

Banka kredileri günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Peki Banka kredisi çeşitleri nelerdir? Banka kredileri konut kredileri, araç kredileri (taşıt kredileri) ve ihtiyaç kredileri (bireysel finansman kredileri) olmak üzere 3 ana gruba ayrılmaktadır. 

Konut kredileri en uzun vadeli kredi paketleri olup düşük faizli olmalarına rağmen vade sayısının çok olması nedeni ile toplamda en yüksek faiz ödenen kredi türüdür. 50 bin lira konut kredisi çeken bir kişi ortalama olarak 10 yıl vade için toplamda 48 bin lira faizi ile beraber bankaya toplamda 98 bin lira geri ödemektedir. İhtiyaç kredileri ise en fazla başvuruda bulunulan kredi türüdür. İhtiyaç kredileri eğitim kredisi, sağlık kredisi, evlilik kredisi, doğum kredisi, tadilat kredisi, beyaz eşya kredisi, mobilya kredisi ve tadilat kredisi gibi çok çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Araç kredileri ise birinci el ve ikinci el araçlar için kullandırılan ve araç rehni karşılığı kullandırılan kredilerdir. Banka kredi başvurusu için aranılan şartlar kredi türüne göre değişmekle beraber tüm kredi türlerinde aranılan ortak nitelikler 18 yaşını doldurmak ve aylık belgelenebilen düzenli bir gelire sahip olmaktır. 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Konut kredisi ve hayat sigortası

Konut kredisi ve hayat sigortası konusunda yaşanan tartışmalar her geçen gün artarken ne yazık ki ülkemizde halen sigorta bilincinin oluşmaması bu tartışmaların en önemli nedeni olarak gösterilmektedir.

6 Aralık 2012
Konut kredisi ile ev almak

Konut kredisi ile ev almak bugün pek çok kişinin tercih ettiği bir yöntem haline gelmiş durumda. Peki konut kredisi kullanmak avantajlı mı ve konut kredisi kullanırken nelere dikkat edilmeli? Konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada kredinin faiz oranları ve dosya masrafı yer almaktadır.

5 Aralık 2012
Konut kredisi için en uygun banka

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin bir çoğu konut kredisi için en uygun banka seçeneğini araştırmaktadır. Konut kredileri uzun vadeli krediler olduğu için yarım puanlık yüksek kredi kullanmak bile sizin toplamda fazladan para ödemenize neden olmaktadır.

30 Kasım 2012
Konut kredisi faiz oranları 2013

Konut kredisi faiz oranları 2013 yılında sayılı günler kala düşmeye devam ediyor. Garanti Bankası ve İNG Bank gibi büyük bankaların konut kredisi faiz oranları için indirime gittiklerini duyurması konut piyasasının yeniden hareketlenmesine yetmiş gibi görünüyor.

29 Kasım 2012
Konut kredisinin erken kapatılması

Konut kredisinin erken kapatılması bankaların istemedikleri bir durumdur. Bankalar kullandırdıkları kredilerde kredi faizinin büyük kısmını ilk aylarda tahsil etmektedirler. Ancak konut kredileri çok uzun vadeli krediler olduğu için bankanın bu tahsilatı ilk yıllarda tamamlaması mümkün değildir. Bu nedenle banka kullandırdığı konut kredisi faizinden zarar etmemek adına erken ödeme cezası uygulamaktadır.

27 Kasım 2012
İpotekli kredi nedir?

Günümüzde en çok kullanılan kredi paketlerinden biri de ipotekli kredi paketleridir. Peki ipotekli kredi nedir ve ipotekli kredi ödenmezse ne olur? İpotekli kredi krediye konu olan tutar karşılığında kredi başvurusunda bulunan kişinin teminat göstermesidir. Bu teminat genelde taşınmaz mülkler ve araçlar olarak kabul edilir.

21 Kasım 2012

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama